Filmy 1962

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1962 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Doktor No

7,3
Agent 007 James Bon (Sean Connery) zostaje wysłany na Jamajkę, by wyjaśnić tam zagadkę niespodziewanej śmierci jednego z agentów brytyjskiego wywiadu. Bond dowiaduje się, że ze sprawą zabójstwa jest powiązany genialny naukowiec – doktor No.
Oparta na faktach epopeja o heroicznych wyczynach T.E. Lawrence'a (Peter O'Toole), romantycznego bohatera, który jako oficer armii brytyjskiej wpłynął na losy Arabii. Podczas pierwszej wojny światowej służący na Bliskim Wschodzie Lawrence zdołał zjednoczyć zwaśnione plemiona Beduinów i utworzyć z nich partyzancką armię. Pod jego wodzą Arabowie odnieśli wiele wspaniałych zwycięstw i przepędzili Turków ze swojej ojczyzny. Po wejściu na ekrany w roku 1962 Lawrence z Arabii odniósł wielki sukces, zdobywając 7 Oscarów (najlepszy film, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, muzyka, dźwięk).
Adaptacja powieści Harper Lee. Miasteczko Maycomb w Alabamie. Atticus Finch jest prawnikiem, który broni młodego, czarnego mężczyznę Toma Robinsona, niesłusznie oskarżonego o gwałt na białej kobiecie. Chociaż wszyscy radzą Atticusowi, aby zostawił tą sprawę, Finch jest nieugięty i postanawia doprowadzić ją do końca. Film widzimy oczami córki prawnika, zwanej Scout, która musi się zmierzyć w trakcie procesu z wrogością mieszkańców miasteczka do niej i jej ojca.


Serial o sympatycznej rodzinie, żyjącej w przyszłości, której członkowie to George, jego żona Jane, oraz dwójka dzieci Judy i Erloy. Wraz z psem Astro i wierną robogosposią przeżywają mnóstwo przezabawnych perypetii.

Święty

7,3
Myślicie, że Roger Moore stał się sławny po zagraniu Jamesa Bonda w kultowym Żyj i pozwól umrzeć. Otóż nie, sławę przyniosła mu już 10 lat wcześniej rola Simona Templara czyli Świętego w serialu, który cieszył się ogromną popularnością, był wyświetlany również w Polskiej Telewizji. Skąd taki pseudonim? Ano stąd, że Simon to złodziej wprawdzie, ale okrada wyłącznie bogatych kryminalistów i jakby tego było mało, potrafi być tak przebiegły, że to najczęściej jego "ofiara" trafia za kratki. Ale mimo, że jest wielbiony przez społeczeństwo, ma też wroga. Jest nim inspektor Teal, który za punkt honoru postawił sobie schwytanie uroczego i niezwykle inteligentnego "Świętego". Ten jednak, ku uciesze wielbicieli, pozostaje zawsze o krok przed inspektorem i jego ludźmi.
Film opowiada o dwóch siostrach Hudson – Jane i Blanche. Za młodu Jane była dziecięcą gwiazdą, której sławy zazdrościła jej siostra. Wiele lat później to Blanche stała się filmową gwiazdą, a o Jane zapomniano. Niestety, poprzez nieszczęśliwy zbieg okoliczności, Blanche zostaje przykuta do wózka inwalidzkiego, a Jane zostaje, by się nią opiekować. Po wielu latach te wciąż mieszkają razem, nienawidząc się nawzajem.

Harakiri

8,1
Hanshiro Tsugumo, kiedyś znakomity wojownik, po nastaniu pokoju w Japonii, stał się jednym z wielu bezrobotnych samurajów. Teraz, czując że się starzeje i że jego życie nie ma sensu, postanawia popełnić harakiri. Udaje się do siedziby jednego z wielkich klanów, aby tam dokonać ceremoniału, ponieważ chce umrzeć jak wojownik. Zanim jednak dokona dzieła, opowiada zasiadającym wokół niego samurajom pewną historię.
Mondo Cane można by tłumaczyć jako "Pieskie Życie". Z tym związkiem frazeologicznym kojarzy się zazwyczaj szarówa, pustka w portfelu i nieprzejednany wykidajło w gospodzie. Taki był słodko-gorzki film Charliego Chaplina pod tym właśnie tytułem. Trudno o większe nieporozumienie. Mondo Cane opowiada o życiu skundlonym, atawistycznym, sprowadzonym to najniższych instynktów – chuci, głodu i chęci przeżycia. Nakręcony w 1962 roku film, wprowadzony na ekrany jako dokument etnograficzny, to w istocie najczystsze kino eksploatacji. Wątpliwości cenzury budziły przede wszystkim sceny bezwzględnego uboju dziesiątek zwierząt, które w spazmach dogorywają na ekranie, oraz zarejestrowana w trakcie encierro – gonitwy byków i ludzi w Pampelunie – śmierć człowieka. Ironii całemu przedsięwzięciu dodaje jaskrawa kolorystyka, wynikająca z zastosowania w filmie Technicoloru.
W trakcie rejsu po Morzu Arktycznym, amerykańska łódź podwodna Seahawk, uwalnia uwięzioną w lodzie Godzillę. Potwór niszcząc wszystko na swojej drodze wraca do Japonii. Tymczasem producent telewizyjny wysyła dwóch swoich ludzi na tropikalną wysepkę, gdzie podobno żyje ogromny potwór. Osamu i Kinsaburo docierają na wyspę i wraz z mieszkającymi tam tubylcami usypiają King Konga, by następnie przetransportować go do kraju.
Dwa samochody zatrzymują się na światłach, by zmierzyć się podczas ulicznego wyścigu. Jeden z nich wypada z trasy i tonie w odmętach rzeki. Jedyną osobą, która ocalała w wypadku jest kobieta (Mary Henry). Od wypadku zaczynają się w jej życiu tajemnicze epizody…
Słowa kluczowe

Proszę czekać…